Farářský kurz 2009

Téma: K svobodě je dlouhé putování
Datum: 26-30.1.2009
Místo: Evangelická teologická fakulta UK

Pondělí 26. ledna

• 17:00 Bohoslužby s večeří Páně u Martina ve zdi, Pavel Kašpar, Ondřej Ruml

Úterý 27. ledna

• 9:00 Ranní pobožnost Marie Medková
  • Jeremjášova fatální rozhodnutí Milan Balabán
  • 11:15 „Dlouhé evangelické jaro“ - ČCE a státní správa v letech 1963-1972 Ondřej Matějka
  • 15:00 Vyrovnávání se s minulostí - osobní vyznání a pohled Miloslav Vašina
  • 19:00 Rozhovor o Janu Palachovi se spoluautorem monografie Jan Palach '69 Jakubem Jarešem moderuje Jakub S. Trojan

Středa 28. ledna

• 9:00 Ranní pobožnost Ondřej Kolář
  • Radost ze zaslíbení evangelia - matoušovská perspektiva Ulrich Luz - švýcarský novozákonník
  • 11:15 Vliv J.L.Hromádky na vyrovnávání se církve s komunistickou dobou Jan Šimsa
  • 15:00 Církev ve svobodě - panelová diskuze s Erazimem Kohákem, Annou Lavickou a Danielem Ženatým moderuje Michal Kitta
  • 18:30 Pracovní dílny
    • Supervizní sezení ve formě bálintovské skupiny (10 účastníků) – vede Marie Zemanová
    • Supervizní sezení ve formě bálintovské skupiny (10 účastníků) – vede Jiří Jakubů
    • Homiletická dílna (15 účastníků) – vede Martin Horák

Čtvrtek 29. ledna

• 9:30 Ranní pobožnost Hana Chroustová
  • Fakulta a minulost Miroslav Pfann: Zpráva o práci rehabilitační komise KEBF v letech 1990-92
  • Martin Prudký: K otázkám kontinuity a diskontinuity mezi KEBF a ETF UK
  • 11:30 Katolická církev a dědictví komunismu Stanislav Balík
  • 14:30 Valná hromada Spolku evangelických kazatelů ve velké posluchárně ETF UK
  • 19:00 Kulturní večer "Dvacet deka duše" - recitál Jiřího Dědečka ve velké posluchárně ETF UK

Pátek 30. ledna

• 9:00 Ranní pobožnost Lukáš Klíma
  • Odpovědnost křesťanů a církví za veřejný život Jakub S. Trojan
  • 11:15 „Zraněná paměť! Jaké uzdravení?“ Bernard Martin

Texty z kurzu Spolku evangelických kazatelů z r. 2009. Zásadní výklady i osobně pojaté texty o cestě českobratrské církve a její bohoslovecké fakulty různými etapami komunismu, a zejména o tom, jakým způsobem tuto minulost dokázali evangelíci uchopit a kriticky pojmenovat během posledních dvaceti let.

Obsahuje mj. texty O. Matějky (Čeští evangelíci a KSČ), M. Vašiny (Vyrovnávání se s minulostí – osobní vyznání a pohled), M. Pfanna (Zpráva o práci rehabilitační komise KEBF v letech 1990–1992), M. Prudkého (K otázkám kontinuity a diskontinuity mezi KEBF a ETF UK), novozákonní studii U. Luze (Orientace směrem dolů a odpuštění podle Mt 18), J. Šimsy (Vliv J. L. Hromádky na vyrovnávání se církve s komunistickou dobou), S. Balíka (Katolická církev a dědictví komunismu) aj. Sborník doplňuje dokument mapující ojedinělý pokus veřejně se bránit devastujícímu tlaku ke spolupráci s StB „Veřejná diskuse o činnosti Státní bezpečnosti v roce 1966 na půdě Svazu českobratrského evangelického duchovenstva“, připravený Ústavem pro soudobé dějiny.

144 stran A5