Farářský kurz 2018
Téma: Jak se dělá sbor
Datum: 22-26.1.2018
Místo: PedF UK, ul. Magdaleny Rettigové 4, Praha 1
Soubor audio nahrávek: mixcloud.com
pondělí 22. ledna
- 17:00 Bohoslužby s večeří Páně u Martina ve Zdi / Joel Ruml, Marianna Sláviková
- 19:00 Společné posezení (Restaurace U Medvídků, Na Perštýně 345/7, Staré Město, Praha 1)
úterý 23. ledna
- 9:00 pobožnost / Tomáš Cejp
- 9:15 pozdrav zahraničních hostů
- 9:20 Jak se dělá "Izrael"? Vize a kritiky "lidu Hospodinova" v látkách Starého zákona. / Martin Prudký
- 11:15 Obrazy a sny o církvi v raném křesťanství. Důsledky pro dnešek / Gerd Theissen
- 15:00 Valná hromada SpEKu - Husův dům (bývalá Velká posluchárna)
- 18:30 večeře (navazuje na Valnou hromadu SpEKu)
- 19:30 Kulturní večer v Husově domě - (bývalá Velká posluchárna) Koncert Pranic / folková skupina, kterou vede Ondřej Halama
středa 24. ledna
- 9:00 pobožnost / Alžběta Hatajová
- 9:15 pozdrav zahraničních hostů
- 9:20 Jak se dělá povšechný sbor / Daniel Ženatý, Vladimír Zikmund
- 11:15 Rozhovor se synodní radou / moderuje Jaroslav Pechar
- 15:00 Kritika náboženství v katechismu: rozpor? / Gerd Theissen
- (Religionskritik im Katechismus – ein Widerspruch in sich?) + představení Poeticko-kritického katechismu
- 17:00 "Otevřený sbor" / Roman Mazur, Karel Šimr
čtvrtek 25. ledna
- 9:00 pobožnost / Filip Boháč
- 9:15 pozdrav zahraničních hostů
- 9:20 Můžeme čerpat ze zkušeností a pokusů sesterských církví ve světě? / Bernard Martin
- Co je podstata? Ježíšovo hnutí, nebo instituce – nebo obojí?
- 11:15 Konec farního sboru / Jakub Keller, Tomáš Matějovský
- 15:00 - 17:30 Jak být vidět - přednáško-dílna / Pavlína Kvapilová
- 15:00 - 18:00 Společné plánování ve sboru - přednáško-dílna / Petr Klápště
- 20:00 Tam bude jednou náš domov - autorské čtení / Petr Turecký, Jiří Šimsa, Petr Wagner
- hudební doprovod ve stylu "noise" na theremin, Kavárna-knihkupectví Řehoře Samsy, pasáž u Nováků, Vodičkova 30
pátek 26. ledna
- 9:00 pobožnost / Karel Müller
- 9:15 pozdrav zahraničních hostů
- 9:20 Jak se dělá "small church" / Bokyoung Park, Ondřej Kolář
- 11:15 Obcování svatých ve 21. st. / Petr Gallus
Knižnice SpEKu
http://eman.evangnet.cz/jak-se-dela-sbor
Autor: kol.,
Název knihy: Jak se dělá sbor
Texty z kurzu Spolku evangelických kazatelů z r. 2018
Společenství na konkrétním místě, u evangelíků zvané sbor, je pořád základem pro pospolitý život křesťanů. Jak ho v současné době utvářet? Kolem čeho ho soustředit, jak ho otevírat ven? Kdy ještě sbor je sborem a kdy zašel? A jaké jsou širší kontexty tohoto přemýšlení v současné Evropě nebo daleké Jižní Koreji?
Záznam přednášek Petra Galluse (Obcování svatých v 21. století), Martina Prudkého (Jak se dělá Izrael?), Gerda Theissena (Obrazy a sny o církvi v raném křesťanství a v současnosti; Kritika náboženství v katechismu – je to rozpor?), Bokyoung Park (Případ církve Saerom ve městě Pučchon), Vladimíra Zikmunda a Daniele Ženatého (Jak se dělá povšechný sbor), dvojprogramu Romana Mazura a Karla Šimra s tématem „otevřený sbor“, Jakuba Kellera a Tomáše Matějovského (Konec farního sboru) a Bernarda Martina (Co je podstatou? Ježíšovo hnutí nebo instituce?)
Uspořádal Leonardo Tecca. Knižnice SpEKu č. 23, brož., 176 stran, ISBN 978-80-88060-13-0
Anotace
Mgr. Joel Ruml (*1953)
seniorátní farář Ústeckého seniorátu, emeritní synodní senior
Mgr. Marianna Sláviková
farářka Reformované křesťanské církve na Slovensku
Mgr. Tomáš Cejp (*1961)
farář v Libčicích nad Vltavou
Prof. ThDr. Martin Prudký (*1960) je český evangelický teolog, duchovní Českobratrské církve evangelické, biblista‑starozákoník (od 1990 na Evangelické teologické fakultě UK). Odborně se věnuje otázkám výkladu a interpretace starozákonních látek, zejména v perspektivě literárněvědních metod a s ohledem na dějiny užití biblických textů. Je autorem knihy Zvláštní lid Boží – křesťané a Židé (2000) a spoluautorem svazků Obtížné oddíly knih Mojžíšových (2006), Obtížné oddíly Předních proroků (2013) a Obtížné oddíly Zadních proroků (2016).
Jak se dělá „Izrael“? Vize a kritiky „lidu Hospodinova“ v látkách Starého zákona
Křesťanská církev vzešla z antického židovstva. Na cestě svého formování podržela řadu podstatných prvků v sebepochopení a utváření života „Božího lidu“; některé fenomény na své cestě dějinami rozvinula, jiné přetvořila, některé opustila. K některým se v určitých reformních hnutích vracela, v některých dříve opuštěných momentech nachází novou inspiraci i dnes. Přednáška se pokusí představit hlavní koncepty, klíčové pojmy a metafory, jimiž se ve starozákonních látkách vyjadřuje, kde a jak je přítomen „lid Hospodinův“ a podle čeho se to pozná. Ke slovu přijde několik klíčových svědků, kteří mají co říct k otázce, co buduje a vzdělává „Izrael“ a co jej naopak kazí a ničí.
Prof. Dr. Gerd Theissen, dr.h.c. mlt. (*1943) vystudoval teologii a germanistiku, učil na gymnáziu a později se stal profesorem Nového zákona na univerzitách v Kodani (1978–1980) a v Heidelberku (1980–1998). V roce 1967 byl ordinován farářem. K jeho odborným zájmům patří otázka historického Ježíše, Pavel, sociologie a psychologie raného křesťanství, teorie raněkřesťanského náboženství. Napsal popularizující teologické vyprávění o Ježíšovi (Galilejský, 1986, česky 1996) a Pavlovi (Pavlův advokát, 2017).
Obrazy a sny o církvi v raném křesťanství. Důsledky pro dnešek
(Bilder und Träume von der Kirche im Urchristentum. Konsequenzen heute).
Rané křesťanství vzniklo z reformního hnutí, které se s překvapivou silou rozšířilo po celé starověké společnosti. Lze se dnes, kdy se snažíme o obnovu a další rozvoj církve, nějak poučit z „úspěchu“ této nepatrné skupiny? Je třeba vzít vážně, jak se změnila doba, charakterizovaná nyní sekularizací, globalizací a individualizací. Přesto se v tom, jak si rané křesťanství představovalo sebe samotné a jak nakládalo s tradicí, skrývají podněty pro církev, která je možná malá, ale otevřená dialogu dovnitř i navenek. Přednáška nakonec přičiní několik návrhů, jak raněkřesťanské podněty aplikovat v dnešní situaci.
PRANIC – folková skupina v čele s farářem Ondřejem Halamou, který ve svých písních promýšlí nejen duchovní a biblická témata. Více www.pranic.cz
Mgr. Alžběta Hatajová (*1988), farářka v Sázavě
Mgr. Daniel Ženatý (*1954) vyrůstal na Vsetíně, farářem na sborech ve Valašském Meziříčí, Novém Městě na Moravě, Pardubicích, sedm let kaplanem pardubické věznice, od listopadu 2015 synodním seniorem ČCE. Rád chodí, aby se udržel aspoň trochu fit.
Ing. Vladimír Zikmund (*1955) od listopadu 2015 je synodním kurátorem ČCE. Působení v synodní radě předcházela 35letá praxe ve vývoji valivých ložisek ZKL. Pochází ze Semil, později bydlel ve Varnsdorfu a na Vsetíně. Po studiu Strojní fakulty ČVUT v Praze se odstěhoval do Brna, kde bydlí doposud a patří do sboru v Husovicích. Je ženatý, má dva dospělé syny. Kromě radosti z rostoucí rodiny má rád přírodu a cestování. Je výpomocným kazatelem.
Jak se buduje povšechný sbor
Církev volí jednice do správních orgánů v naději, že to nějak zvládnou. Jak církev, tak jedinci v úřadě. Mnohé plyne z církevního zřízení a z řádů. Často jsou to ovšem věci spíše správní, nutné k řádnému chodu církve. Co je nadto, co se dá nazvat budováním sboru, to musí každý či každá hledat. Něco přijme z předchozích časů, něco nově přidá. Obecně to platí pro všechny tři roviny sborů – farního, seniorátního, povšechného. U povšechného chybí možnost srovnání či spolupráce s ostatními.
Mgr. Jaroslav Pechar (*1972), farář v Praze‑Braníku
Prof. Dr. Gerd Theissen, dr.h.c. mlt. (nar. 1943) vystudoval teologii a germanistiku, učil na gymnáziu a později se stal profesorem Nového zákona na univerzitách v Kodani (1978–1980) a v Heidelberku (1980–1998). V roce 1967 byl ordinován farářem. K jeho odborným zájmům patří otázka historického Ježíše, Pavel, sociologie a psychologie raného křesťanství, teorie raněkřesťanského náboženství. Napsal popularizující teologické vyprávění o Ježíšovi (Galilejský, 1986, česky 1996) a Pavlovi (Pavlův advokát, 2017).
Kritika náboženství v katechismu: rozpor? (Religionskritik im Katechismus – ein Widerspruch in sich?) + představení Poeticko‑kritického katechismu
Katechismus by měl učení církve srozumitelně shrnovat, a ne je kritizovat. Jenomže i lidé, kteří se dnes o náboženství zajímají, s kritikou náboženství samozřejmě počítají. Pokud to teologové a církve nevezmou vážně, nemohou se s takovými lidmi potkat. Jak tedy dnes přesvědčivě mluvit o víře? Poeticko‑kritický katechismus Gerda Theißena představuje pokus formulovat teologické výpovědi formou meditativních sentencí, které kritiku náboženství berou vážně. Jazykem otázek a odpovědí zde autor těchto meditativních textů hledá – jednou pojmově, jindy spíše obrazně a lyricky – tři základní články víry: Boha, Krista a Ducha svatého.
Mgr. Roman Mazur (*1974) se stal křesťanem v období dospívání pod vlivem skupiny evangelické mládeže. Jako mládežnický vedoucí, jáhen a druhý farář působil dříve v Českém Těšíně a v Ostravě. Nyní je dvanáctým rokem farářem v Praze 8-Libni. Misie je jeho největší církevní vášní.
„Otevřený sbor“
Libeňský sbor se průběžně snaží ve svém pražském okolí vytvářet spřátelené „kruhy“ sympatizantů a přátel sboru. Z nich se pak přirozenou cestou průběžně vynořují vážnější zájemci o praktikovanou křesťanskou víru, kterým je nabídnuta příprava k přijetí křtu nebo k aktivnímu členství. Mottem tohoto misijního modelu je prosté: Nabídnout vždy jeden další krok.
Mgr. Karel Šimr (*1975) vystudoval evangelickou teologii a působí jako evangelický farář v malých západočeských sborech v Chrástu u Plzně a Kralovicích. Původní profesí sociální pracovník. V rámci doktorského studia se zabývá teologickou reflexí diakonie.
„Otevřený sbor?“
Přemítání venkovského faráře o roli náboženství, otevřenosti církve a misii na základě zkušeností s budováním sboru v kontextu sekularizovaného prostředí západních Čech
Mgr. Bernard‑Louis Martin (*1941) je švýcarský farář na rozcestí mezi Evangelickou reformovanou církví kantonu Vaud, Českobratrskou církví evangelickou a Presbyteriánskou církví mexického státu Chiapas.
„Můžeme čerpat ze zkušeností a pokusů sesterských církví ve světě?“ Co je podstata? Ježíšovo hnutí, nebo instituce – nebo obojí?
Nepravé obrazy a zlé sny v Reformované církvi v Kantonu Vaudu? Návrat do vysněné minulosti? Nebo čilá naděje na něco nového? Vděčnost za nynější možnosti svědectví a činu.
Mgr. Jakub Keller (*1971) farář v Horní Čermné, senior Chrudimského seniorátu.
Mgr. Tomáš Matějovský (*1964) farář v Děčíně, konsenior Ústeckého seniorátu
Konec farního sboru.
Může/musí k němu dojít? K našim zkušenostem patří vznik i zánik, život i smrt. Jak doprovázet v závěrečném období života sboru? Jakým otázkám se při tom nelze vyhnout? Příspěvky Tomáše Matějovského a Jakuba Kellera s následnou debatou.
Mgr. et Mgr. Pavlína Kvapilová byla ředitelkou divize ČT Nová média, šéfkou speciálů ČT 24 či zpravodajkou Českého rozhlasu v Bruselu. Má bohaté zkušenosti z velkých mediálních domů, aktivit v byznysu, ze spolupráce s neziskovkami i akademické půdy (vedla semináře na FF UK i na Anglo‑American University). Často přednáší a publikuje a vede také tréninky, zejména v oblasti dovedností na sociálních sítích.
Jak být vidět (přednáško‑dílna)
Máte svůj projekt, vkládáte do něj spoustu energie, ale jste frustrovaní, že o něm nikdo neví? Na této přednášce a workshopu se podíváme na to, jak prorazit v době informačního přesycení, kdy jednou z nejcennějších „komodit“ je pozornost lidí. Jak fungují tradiční média a jak online? Proč jsou tak důležité osobní značky, jak pracovat s vizualitou, jak přemýšlet o interakci s publikem. Jaké nástroje nám u toho mohou být užitečné? To všechno probereme s Pavlínou Kvapilovou, konzultantkou, moderátorkou a autorkou společenského projektu Elegantní Česko.
Ing. arch. Petr Klápště Ph. D. je konzultant a facilitátor, věnuje se participaci veřejnosti/aktérů v urbanismu, územním a strategickém plánování. V neziskové sféře v rámci možností pomáhá s plánovacími procesy spolkům, pomáhal v metodické skupině pracoval na novém výchovném programu Junáka.
Společné plánování ve sboru (přednáško‑dílna)
Lidé mnohem raději dělají věci, které sami pomáhali vymyslet. Blok, který kloubí prezentaci a praktický workshop ukáže jak ve sboru něco společně vymyslet, rozhodnout a naplánovat. Budeme se věnovat základům, jak připravit setkání, na kterém budeme spolu něco vymýšlet a plánovat a základům toho, jak takové setkání vést = facilitovat.
Petr Turecký (*1974) farář v Soběhrdech
Jiří Šimsa (*1964) seniorátní farář Brněnského seniorátu
Tam bude jednou náš domov
Dvojvýběr z básní autorů lyrického i undergroundového zaměření.
„Turecký je mystik, březinovský transcendentalista, který velkými obrazy zaklíná přírodu a svět. Zároveň ale dokáže zachytit poezii v nejběžnějších situacích, zdánlivých drobnostech. Šimsa je především něžný, netají se lidskou zranitelností a vyznává se nejen ze svých bolestí, ale i z bytostně osobního vztahu k Bohu. Jeho poezie je ale zároveň hravá…“ (z doslovu editora Jana Škroba). Nakladatelství EMAN, edice Otisky
Mgr. Karel Müller (* 1992) seniorátní farář pro mládež Pražského seniorátu
Rev. Bokyoung Park, Ph. D. je profesorkou misiologie na Presbyterní Univerzitě a teologickém semináři v Soulu, viceprezidentkou Mezinárodní asociace misijních studií a duchovní Presbyterní církve Mok Yang. Ve své badatelské práci se mimo jiné zabývá úlohou žen v misii.
Jak se dělá „small church“
Přednášející na příkladu malého sboru v Jižní Koreji představí své pojetí misijní eklesiologie. Malé korejské sbory – vzniklé zčásti jako reakce na mnohatisícové „mega‑churches“ – jsou svou velikostí srovnatelné s početnějšími sbory v ČCE.
Ondřej Kolář, Th. D. (*1978) je farářem ČCE v Praze‑Kobylisích, kde spolupracuje s korejskou komunitou a se Středoevropským centrem misijních studií. Vyučuje na ETF UK.
Jak se dělá „small church“
Ve svém koreferátu bude vycházet také ze svých zkušeností se soužitím s korejským sborem v Praze a jeho misijní perspektivou a také z návštěvy velkých
i malých sborů v Jižní Koreji. Pokusí se nastínit, v čem mohou korejské zkušenosti a poznatky inspirovat práci našich sborů.
Petr Gallus, Th. D. (*1979) studoval evangelickou teologii v Praze, Marburgu a Tübingen, promoval 2005 v Praze prací o pojetí víry u P. Tillicha a K. Bartha. 2005–2006 odborný asistent na teologické fakultě univerzity v Heidelbergu,
2006–2007 vikář ČCE v Č. Budějovicích, 2007–2016 farář ČCE v Sázavě. Od 2016 odborný asistent na UK ETF na katedrách systematické teologie a teologické etiky. V ČCE člen komise pro vikariát, poradního odboru teologického, komise pro přípravu nového Evangelického zpěvníku a komise pro celoživotní vzdělávání kazatelů.
Obcování svatých v 21. st.
Církev má ve světě zvláštní postavení: má před světem reprezentovat Boha a zároveň před Bohem reprezentuje svět. Je jedna, ale zároveň má podobu mnoha různých církví, konfesí, skládá se ze sborů a farností, jež tvoří konkrétní jednotlivci. Je to společenství vyvolených, ospravedlněných, omilostněných, ale faktická zkušenost s ním přináší často zklamání, nesoulad nebo nejednotu. Je to vyznávající společenství a zároveň instituce. Pohybuje se tak na průsečíku hned několika silových polí, v mnohostranném napětí. Její existence je tak širokým zápasem o to, aby dostála svému určení: být místem Boží přítomnosti jak dovnitř, pro věřící, tak také navenek pro ostatní.